Παρασκευή 13 Απριλίου 2018

F1 2018 Μπαχρείν- Σακχίρ Ανάλυση δεύτερου αγώνα

F1 2018 Μπαχρείν- Σακχίρ 2ος αγώνας

Ο δεύτερος αγώνας της F1 φιλοξενήθηκε την Κυριακή του Πάσχα στο Μπαχρείν και συγκεκριμένα στην πίστα του Σακχίρ, στον οποίο ο Φέτελ με πολύ εντυπωσιακό τρόπο έκανε το 2/2 στο φετινό πρωτάθλημα. Θυμίζουμε πως είχε πάρει ο Γερμανός οδηγός της Φερράρι την pole position στις κατατακτήριες δοκιμές , κάνοντας μάλιστα το 1-2 με τον Φιλανδό team-mate του Kimi Raikonnen, ενώ ο Φερστάπεν αποκλείστηκε από το Q3 μένοντας στην 15η θέση του grid, ενώ ο Λιούις Χάμιλτον τερματίζοντας 4ος στις κατατακτήριες δοκιμές έχοντας 5 βαθμούς ποινής λόγω αλλαγής σασμάν ξεκίνησε στο grid από τη 9η θέση. Ενώ αξιοσημείωτο είναι πως ο Gasly της Τόρο Ρόσο κατέκτησε την 6η θεση και ο Magnussen της Haas στην 7η θέση και λόγω Χάμιλτον ξεκίνησαν σε μια θέση πιο μπροστά. Αυτά είναι τα αποτελέσματα των κατατακτήριων δοκιμών https://www.formula1.com/en/results.html/2018/races/980/bahrain/qualifying.html , ενώ σε αυτό το link μπορείτε να δείτε τις θέσεις εκκίνησης των οδηγών https://www.formula1.com/en/results.html/2018/races/980/bahrain/starting-grid.html . Ο αγώνας ήταν πολύ δραματικός και είδαμε θέαμα από τα παλιά καλά χρόνια της F1. Από την εκκίνηση η αγωνία ήταν στο ζενίθ με τον Φέτελ από την μία μεριά να κρατάει την πρώτη θέση, αλλά τον Μπόττας να περνά τον Ραικόνεν και τον Χάμιλτον να χάνει μία θέση. Η πιο σημαντική σύγκρουση ήταν ένα τετ-ακε του Πέρεθ με τον Χάρτλει, με ευθύνη του Νεοζηλανδού οδηγού, ο οποίος βρέθηκε στην τελευταία θέση στην οποία και τερμάτισε με 10 δευτερόλεπτα ποινή. Όπως είπαμε μπορεί ο Φέτελ να ήταν μπροστά στον αγώνα από την αρχή, αλλά ο Χάμιλτον έκλεψε την παράσταση στα μέσα του αγώνα με τις οδηγικές του ικανότητες. Πρώτα όμως ο Βρετανός οδηγός της Μερσέντες είχε να αντιμερωπίσει τον Φερστάπεν με τον οποίο ήρθαν και σε σύγκρουση. Ο Ολλανδός οδηγός της Ρέντ Μπούλ είχε ένα κλατάρισμα πίσω δεξί ελαστικό και εγκατέλειψε, περίπου την ίδια ώρα που εγκατέλειψε και ο team-mate του Ρικιάρντο, λόγω προβλημάτων στα ηλεκτρικά. Αναφερόμενοι στις οδηγικές ικανότητες του Χάμιλτον ιδιαίτερη μνεία πρέπει να δείξουμε στο εντυπωσιακό προσπέρασμα που έκανε ο Βρετανός οδηγός ξεπερνώντας τρία αυτοκίνητα και βρέθηκε από την 7η στην 4η θέση σε μία ευθεία. Ίσως ένα από τα πιο ωραία highlight της σεζόν. Ο Φέτελ προσπέρασε στον 25 γύρο τον Χάμιλτον, όπου στον επόμενο ο Βρετανός θα έκανε επίσκεψη στα pit stop. Άρα, η Μερσέντες ακολούθησε τακτική αυτή να κάνει 1 πιτ στοπ και η Φερράρι 2. Ο Μπότας στο τέλος πίεσε πάρα πολύ τον Φέτελ χωρίς αποτέλεσμα όμως, αφού με φοβερές οδηγικές ικανότητες ο Γερμανός οδηγός της Φερράρι νίκησε και έκανε το 2/2 στους φετινούς αγώνες. Αξιοσημείωτη είναι επίσης και η 4η θέση του Pierry Gasly της Τόρο Ρόσο, ο οποίος ξεκίνησε από την 5η θέση του grid στην εκκίνηση. Αυτά είναι τα αποτελέσματα του αγώνα και οι θέσεις των οδηγών https://www.formula1.com/en/results.html/2018/races/980/bahrain/race-result.html , ενώ στο παρακάτω link αναλύστε τους ταχύτερους γύρους https://www.formula1.com/en/results.html/2018/races/980/bahrain/fastest-laps.html . Η βαθμολογία φέρνει τον Φέτελ στην 1η θέση με 50 βαθμούς https://www.formula1.com/en/results.html/2018/drivers.html , ενώ στους κατασκευαστές παραμένει πρώτη η Φερράρι με 65 βαθμούς, 10 περισσότερους από την Μερσέντες (55 βαθμούς) και στηντ ρίτη θέση η McLaren Renault με 22 βαθμούς, η Ρεντ Μπουλ τέταρτη και την πεντάδα κλείνει η Reanult.https://www.formula1.com/en/results.html/2018/team.html. Ο επόμενος αγώνας θα διεξαχθεί στην Κίνα την Κυριακή 15 Απριλίου 2018.