Τετάρτη 11 Ιουλίου 2018

Europa League Προ-Προκριματική φάση.

Το φορμάτ των ευρωπαικών συλλογικών διοργανώσεων όπως είπαμε έχει αλλάξει από φέτος. Με διαφορετικό τρόπο οι ομάδες θα διεκδικήσουν ένα εισιτήριο για τους ομίλους του Europa League.
Στην προ-προκριματική φάση συμμετέχουν οι ομάδες από τις χώρες που βρίσκονται στις τελευταίες θέσεις του ειδικού πίνακα της UEFA για τις διασυλλογικές διοργανώσεις. Επίσης μπορεί να μην έχουμε δείξει ιδιαίτερη μνεία στην Ελλάδα, αλλά έχουν πολύ μεγάλη σημασία και οι ειδικές βαθμολογίες. Για τα προκριματικά του Europa League η πιο ισχυρή ομάδα είναι η Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης από την Ρωσία με 78.000 πόντους, στην δεύτερη θέση η ομάδα του Ολυμπιακού με 54.000 πόντους και στην τρίτη θέση η Πορτογαλική Braga με 30.500 πόντους. Οι υπόλοιπες ελληνικές ομάδες, δηλαδή ο Αστέρας Τρίπολης και ο Ατρόμητος θα ξεκινήσουν τις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις τους από το δεύτερο προκριματικό γύρο, μαζί με τις κυπριακή ΑΕΚ Λάρνακας, ενώ οι κυπριακές ομάδες Απόλλων Λεμεσού και Ανόρθωση θα ξεκινήσουν από τον πρώτο προκριματικό γύρο του Europa League.

Summary

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Europa Gibraltar 1–6 Kosovo Prishtina 1–1 0–5
Sant Julià Andorra 1–4 Malta Gżira United 0–2 1–2
Engordany Andorra 3–2 San Marino Folgore 2–1 1–1
B36 Tórshavn Faroe Islands 2–2 (4–2p) Gibraltar St Joseph's 1–1 1–1 (a.e.t.)
Birkirkara Malta 2–3 Faroe Islands KÍ Klaksvík 1–1 1–2
Tre Fiori San Marino 3–1 Wales Bala Town 3–0 0–1
Cefn Druids Wales 1–2 Lithuania Trakai 1–1 0–1

Το πρώτο ζευγάρι που θα αναλύσουμε είναι το Πρίστινα-Γιουρόπα. Η δευτεραθλήτρια Κοσόβου Πρίστινα συμμετέχει για δεύτερη φορά σε ευρωπαική διοργάνωση αλλά φέτος πραγματοποίησε την πρώτη της ευρωπιακή νίκη, αφού πέρσι έχασε στην πρώτη φάση της προκριματικής φάσης του Europa League από την Σουηδική IFK Norrköping με 0-1 στο Κόσοβο και 0-5 στην Σουηδία. Η Europa του Γιβραλτάρ έχει μεγαλύτερη ευρωπαική εμπειρία, αφού αγωνίζεται σε προκριματικά από τη σεζόν 2014-2015. Η πρώτη ευρωπαική της νίκη και πρόκριση ήρθε τη σεζόν 2016-2017 απέναντι στην Αρμένικη FC Pyunik με 2-0 στο Γιβραλτάρ και με 1-2 στην Αρμενία. Στην δεύτερη φάση όμως αποκλείστηκε από την Σουηδική ΑΙΚ Στοκχόλμης με 0-1 και στο Γιβραλτάρ και στην Σουηδία με το ίδιο σκορ . Η Europa ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Κοσοβάρικη Prishtina στην μικρή χώρα της Ιβηρικής χερσονήσου.  Το γκολ για την Europa πέτυχε με πέναλτι ο Carreno στο 45 λεπτό, ενώ ο Korenica ισοφάρισε στο 50 λεπτό με πολύ καλή εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή.

Attendance: 1,140[5]

Στο πλαίσιο του προ-προκριματικού γύρου η UE Sant Julià από την Ανδόρρα αντιμετώπισε την Gżira United F.C. από την Μάλτα. Και οι δύο ομάδες τερμάτισαν στην τρίτη θέση στην χώρα τους, αλλά η διαφορά επιπέδου φάνηκε από το τελικό σκορ. Η  Sant Julià  συμμετέχει από το 2001 σε ευρωπαϊκά προκριματικά χωρίς από τότε να έχει πετύχει επίσημα νίκη σε 13 περιπτώσεις και 14 ζευγάρια . Πρόκριση βέβαια έχει πετύχει απέναντι στην Tre Fiori από τον Άγιο Μαρίνο με τα δύο ματς να λήγουν στο 1-1 και να επικρατεί στα πέναλτι με 5-4 τη σεζόν 2009-2010  . Η Gżira United F.C. από την Μάλτα δεν έχει ευρωπαική ιστορία αφού είναι η μόλις δεύτερη φορά που συμμετέχει με την πρώτη να χρονολογείται στο μακρινό 1973-1974 που έχασε από την πολύ γνωστή Νορβηγική SK Brann με 7-0 και 2-0, άξιο σημείωσης είναι ότι αποτελεί και το πρώτο ματς της Νορβηγικής ομάδας στην Ευρώπη.  Ο πρώτος αγώνας διεξήχθει στην Ανδόρρα με την μαλτέζικη ομάδα να πετυχαίνει την πρώτη της ευρωπαική νίκη με 0-2.  Το πρώτο γκολ ήταν με πέναλτι του Samb στο 20 λεπτό, ενώ η νίκη εξασφαλίστηκε με το γκολ του Jorginho στο 87 λεπτό με τετ-α-τετ πλασέ απέναντι από τον τερματοφύλακα της Ανδόρρας. Στον δεύτερο αγώνα η ομάδα από την Ανδόρρα προηγήθηκε με 0-1 από την πολύ ωραία ενέργεια του Mendez μέσα στην μεγάλη περιοχή. Η Gzira United κέρδισε πέναλτι 3 λεπτά αργότερα, το οποίο και ευστόχησε ο Samb, όπως και στον προηγούμενο αγώνα, ενώ η πρόκριση εξασφαλίστηκε με τον Bilbao από ένα γκολ του στο 2 λεπτό των καθυστερήσεων με το αριστερό πόδι λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή. Η  Sant Julià  από την Ανδόρρα αποχαιρετά την διοργάνωση, ενώ η Gzira United από την Μάλτα θα αντιμετωπίσει την Radnicki Nis από την Σερβία.

Referee: Juxhin Xhaja (Albania)

Μπορεί η UE Sant Julià να αποκλείστηκε, δεν συνέβει το ίδιο με την  UE Engordany, την δευτεραθλήτρια Ανδόρρας, η οποία επικράτησε με 2-1 και 1-1 της S.S. Folgore Falciano Calcio ή πιο απλά Folgore από τον Άγιο Μαρίνο. Αυτός ήταν ο πρώτος ευρωπαϊκός αγώνας για την ομάδα από την Ανδόρρα και ήταν μάλιστα νικηφόρος, ενώ η ομάδα από τον Άγιο Μαρίνο για 6η φορά συμμετέχει σε ευρωπαϊκά προκριματικά, ενώ παρόλο τον φετινό αποκλεισμό της, φέτος πέτυχε την πρώτη της ισοπαλία, ενώ  νίκη ακόμα δεν έχει πετύχει σε ευρωπαική διοργάνωση. Στον πρώτο της ευρωπαικό αγώνα  η Engordany επικράτησε με 2-1 υπό καταρρακτώδη βροχή με τα γκολ του Cellay στο 39 λεπτό και του Ruiz στα 86 λεπτό, ενώ η Folgore μείωσε με το γκολ- βολέ του Semeraro στο 72 λεπτό, το οποίο θα βρεθεί σίγουρα στα top 10 γκολ των προκριματικών. Η ομάδα από τον Άγιο Μαρίνο βρέθηκε πολύ κοντά στην πρόκριση, αφού προηγήθηκε στο 86 λεπτό με τον Sacco, με όλους τους ποδοσφαιριστές και το τεχνικό επιτελείο να γιορτάζουν μπαίνοντας στον αγωνιστικό χώρο, όμως στο 6 λεπτό των καθυστερήσεων ο Sartori έβαλε αυτογκόλ, προσπαθώντας να διώξει την μπάλα από την περιοχή της Folgore, δηλαδή το γκολ ήταν σίγουρο και η Engordany προκρίθηκε στην επόμενη φάση στην οποία θα αντιμετωπίσει την Kairat από το Καζακσταν.

28 June 2018 (2018-06-28)20:00
Engordany Andorra 2–1 San Marino Folgore
Report Semeraro Goal 72'
Attendance: 432
Referee: Kári Jóannesarson Á Høvdanum (Faroe Islands)

Folgore San Marino 1–1 Andorra Engordany
Sacco Goal 86' Report Sartori Goal 90+6' (o.g.)
Attendance: 349

Η B36 Tórshavn από τα Νησιά Φερόε αντιμετώπισε στον προ-προκριματικό γύρο του Europa League την St Joseph's F.C. από το Γιβραλτάρ. Η B36 Tórshavn έχει συμμετάσχει πολλές φορές σε προκριματικά, ενώ η ομάδα από την Ιβηρική χερσόνησο θα συμμετάσχει για δεύτερη φορά με το ντεμπούτο της  να πραγματοποιείται πέρσι στο πρώτο προκριματικό γύρο με την ΑΕ Λεμεσού, η οποία την φιλοδώρησε με 0-4 στο Γιβραλτάρ και 0-6 στην Κύπρο. Το μακρινό 1997 στο κύπελλο Ιντερτότο η  B36 Tórshavn αντιμετώπισε την Παναχαική στο πλαίσιο του 'Ε ομίλου, με την ομάδα από την Πάτρα να νικάει εντός έδρας με 4-2.  Η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι όχι γιατί με 2-4 στο δεύτερο ματς η ομάδα από τα νησιά Φερόε πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση, αλλά γιατί στον πρώτο αγώνα οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 1-1 και τα 2 γκολ ήταν πέναλτι, στο ένα ευστόχησε ο Cieslewicz στο 33 λεπτό και στο άλλο o Boro για την ομάδα από το Γιβραλτάρ. Επίσης η B36 Tórshavn προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο του δεύτερου αγώνα με το εύστοχο πέναλτι και πάλι του Cieslewicz, ενώ στο 88 λεπτό ο Otero για την St Joseph's F.C. έστειλε τον αγώνα στα πέναλτι. Η B36 Tórshavn θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση την Titograd Pontogorica από το Μαυροβούνιο.

28 June 2018 (2018-06-28)20:00 (19:00 WEST)
B36 Tórshavn Faroe Islands 1–1 Gibraltar St Joseph's
Cieślewicz Goal 33' (pen.) Report Boro Goal 41' (pen.)
Attendance: 200[5]
Referee: Jari Järvinen (Finland)

Παραμένουμε στο πρωτάθλημα των Ν. Φερόε, όμως αυτή τη φορά θα συναντήσουμε την δευτεραθλήτρια  KÍ Klaksvík, η οποία αντιμετώπισε την Birkirkara F.C από την Μάλτα. Γνώριμο όνομα η Birkirkara F.C, η οποία συμμετέχει σε προκριματικά ευρωπαικών διοργανώσεων από τη σεζόν 1997-1998 στο Ουέφα, μπορεί να μην έχει βρεθεί στο δρόμο της Ελληνική ομάδα, έχει αντιμετωπίσει Κυπριακή  ομάδα, το Αποέλ τη σεζόν 2005-2006 στα προκριματικά του Uefa από το οποίο αποκλείστηκε. Η καλύτερη πορεία της μαλτέζικης ομάδας έγινε πέρσι με την  Birkirkara να αποκλείει την Siroki Brijek από την Βοζνία και Ερζεγοβίνη, την Χάρτς από την Σκωτία και να αποκλείεται στην τρίτη φάση των προκριματικών από την ρωσική Κράσνονταρ. Η KÍ Klaksvík, αν και μέχρι φέτος δεν είχε προκριθεί σε επόμενη φάση στα προκριματικά, έχει αντιμετωπίσει μεγάλους αντιπάλους και μάλιστα η πρώτη της νίκη επιτεύχθει  τη σεζόν 1995-1996   απέναντι στην ιστορική Ιζραηλινή ομάδα Macabbi Haifa με 3-2.  Στον πρώτο αγώνα στην Μάλτα προηγήθηκε η Birkirkara στο 72 λεπτό με το πολύ γνωστό από την Εθνική Μάλτας Mifsud με σουτ από κοντινή απόσταση, αλλά τον ισοφάρισε με κεφαλιά ο Pavlovic στο 88 λεπτό για λογαριασμό της ομάδας από τα Νησιά Φερόε. Τελικά η  KÍ Klaksvík εκμεταλλεύτηκε το γκολ του Pavlovic, αφού έχοντας την ψυχολογία με το μέρος της επικράτησε της πιο έμπειρης Birkirkara με 2-1 από τα γκολ του Pavlovic στο 2 λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου και του Klettskaro στο 59 λεπτό, παρόλο που η Birkirkara δεν τα παράτησε και αυτό φάνηκε αφού ο Marcelinho σκόραρε στο 90 λεπτό δεν μπόρεσε να βρει το δεύτερο γκολ που θα την έστελνε στην δεύτερη φάση των προκριματικών. Η  KÍ Klaksvík θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση την Zalgiris από την Λιθουανία

Attendance: 1,100

Σύμφωνα με την βαθμολογία της Uefa η χειρότερη ομάδα των προκριματικών του Europa League η Tre Fiori από τον Άγιο Μαρίνο αντιμετώπισε την Bala Town F.C. από την Ουαλία. Η Tre Fiori έκανε την μεγάλη έκπληξη και όχι μόνο πέτυχε την πρώτη της νίκη σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις, αλλά και την πρώτη της πρόκριση. Με το εμφατικό 3-0 στο πρώτο ματς έγραψε ένα σημαντικό κεφάλαιο για το ευρωπαικό μέλλον της ομάδας, παρόλο την ήττα με 1-0. Η Bala Town F.C. από την Ουαλία παρόλο έχει πετύχει νίκες σε προκριματικά, δεν έχει προκριθεί ποτέ στην επόμενη φάση και δέχθηκε μια αναπάντεχη ήττα με 3-0 μάλιστα.  Η Tre Fiori θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση την Σλοβένικη NK Rudar Velenje, η οποία παρόλο που έχει μικρή ευρωπαική εμπειρία δεν τρομάζει σαν όνομα και μπορεί να έχουμε και έκπληξη, με μεγάλη πρόκριση της ομάδας από τον Άγιο Μαρίνο.

28 June 2018 (2018-06-28)20:45
Tre Fiori San Marino 3–0 Wales Bala Town
Report

Bala Town Wales 1–0 San Marino Tre Fiori
Burke Goal 77' Report
Attendance: 610

Παραμένουμε στο πρωτάθλημα Ουαλίας για χάρη της Cefn Druids A.F.C., η οποία αντιμετώπισε την FK Trakai από την Λιθουανία. Και οι δύο ομάδες έχουν μικρή ιστορία στα ευρωπαϊκά κύπελλα, όμως η FK Trakai κάθε χρόνο δείχνει βήματα προόδου, αφού πέρσι έφτασε στην φάση των τρίτων προκριματικών αποκλείοντας τις πολύ γνωστές και πολύ αξιόλογες ομάδες St. Johnstone από την Σκωτία, την IFK Norrköping από την Σουηδία, όμως δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Skendija από τα Σκόπια.  Φέτος η Λιθουανική ομάδα θέλει να έχει ίδια πορεία και ακόμη καλύτερη αν γίνεται έχοντας κάνει το πρώτο βήμα, δηλαδή αποκλείοντας την Cefn Druids.  Η Trakai από την Λιθουανία θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο την FC Irtysh Pavlodar από το Καζακστάν.

28 June 2018 (2018-06-28)20:00 (19:00 BST)
Cefn Druids Wales 1–1 Lithuania Trakai